Podpořili jsme vydání přínosné a nečekaně objevené knihy

Podpořili jsme vydání přínosné a nečekaně objevené knihy

04.11.2021 Podkrkonoší je nádherný kraj s bohatou historií. Důkladně se jí věnoval František Jirásko, který ji zaznamenal do obsažného rukopisu, o němž však nikdo neměl ani tušení. Naštěstí byl spis nalezen a díky rodině pana Jiráska a partnerům, mezi nimiž je i Victory Reality, byla kniha vydána pod názvem Toulky podkrkonošskou minulostí.

Kniha s krásným příběhem, tak by se také dala popsat kniha o Podkrkonoší od profesního kantora a znalce regionální historie Františka Jiráska. Zúročil v ní své dlouholeté badatelské, publikační a v jistém smyslu i pedagogické působení. Pracoval na ni kus svého života, a přesto o ní nikdo nevěděl. Odešel, aniž by se dočkal jejího vydání. Rodina pana Jiráska však vzácný rukopis nalezla a dopomohla mu k tisku, a tak i k uchování vzpomínky na zaníceného milovníka podhůří Krkonoš.

V knize se setkáme se dvěma tematickými okruhy. První pojednává o historii Podkrkonoší v rozsahu bývalého vrchlabského okresu. Druhá část jsou kapitoly z dějin jednotlivých obcí. Texty dokreslují černobílé ilustrace významných pamětihodností i zajímavostí daných obcí a měst. Jejich autorkou je výtvarnice Eliška Štěpová.